środa, 8 lipca 2015

Stadt Theater in Bielitz cz. 10.

Wieszcza narodowego odkurzanie,
czyli jubileusz Franza Grillparzera

    9 stycznia 1891 roku prasa lokalna informowała o ciekawej inicjatywie związanej z jubileuszem Franza Grillparzera. W tym bowiem miesiącu  15 stycznia 1891 roku mijało 100 lat, gdy austriacki największy poeta urodził się w Wiedniu. 

Warto przypomnieć, że Grillparzer stał się najbardziej popularnym dramaturgiem i był porównywalny, gdy chodzi o znaczenie do Goethego i Schillera. W owym czasie przypadł mu chwalebny tytuł narodowego poety Austrii. Niewiele osób już dzisiaj pamięta, że to on był autorem, jak że trafnych sentencji: „Bóg nie zdejmuje ciężarów, wzmacnia tylko plecy” czy „Jedna radosna nadzieja jest więcej warta, niż dziesięć suchych rzeczywistości”. Jak podkreślają specjaliści w swojej twórczości łączył elementy stylistyki klasycznej i romantycznej. 

„Silesia” pisała: Austria jest dumna ze swojego poety i Niemcy austriaccy są dumni z tej rodzimej perły i reprezentanta. Początkowo planowano uczcić Grillparzera w wąskim gronie. Później jednak pojawił się pomysł, aby święto to było udostępnione szerzej. Z tej okazji postanowiono, aby 16 b.m w dużej sali pod „Czarnym Orłem” odbyło się jego święto, a dzień wcześniej w teatrze została wykonana jego sztuka pt. „Die Ahnfrau”. Utworzony komitet ma zadbać o właściwy przebieg święta i ma zaprosić niemiecką ludność obu miast do udziału w nim. Będzie to skierowane szczególnie do niewiast, kobiet i dzieci. W świątecznym przedstawieniu będą prezentowane uroczyste przemowy, deklamacje, pieśni oraz muzyka tutejszej orkiestry miejskiej na scenie. Niemiecka ludność Bielska-Białej może poprzez udział w tej pięknej sztuce udokumentować swój patriotyzm.
   Głównym sponsorem mojej książki jest firma Bielmar, a promocja jej przewidziana jest na wrzesień 2015. Już teraz zapraszam !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz