poniedziałek, 21 września 2015

Stadt Theater in Bielitz cz. 22.    Lokalna prasa już 15 lutego 1894 roku zapowiadała na 21 lutego benefis tutejszej gwiazdy Hansa Claara, który miał przy tej okazji wystąpić w komedii pt. Der Herenmeister” (Czarnoksiężnik) autorem tej sztuki był dzisiaj całkowicie zapomniany Friedrich Gustav Triesch (1845-1907).  Często występował ona pod pseudonimami: Alex Hartmann, Paul Richter, H. Martin. Komedie „Czarnoksiężnik” napisał w 1884.

    W tym samym czasie prasa informował, że w następnym sezonie tutejszy teatr będzie prowadził dyr. Arlt, z którym umowę podpisano na trzy lata.   Zanim jednak do tego doszło Komitet Teatralny podziękował za dalszą współpracę braciom Stanisławowi i Bertholdowi Wolf. Jak się okazuję bracia Wolf, którzy byli tutaj wysoko cenienie zaproponowali komitetowi cały system poprawy ekonomicznego funkcjonowania teatru. Chcieli oni pójść w kierunku wielofunkcyjności budynku. Wzorem innych mniejszych miast w c.k. Austrii, chcieli, aby  w budynek teatru był równocześnie salę koncertową. Proponowali, aby działało tam kasyno, kawiarnia i niewielki hotel. W innych okolicznościach komitet musi się liczyć z stałym dotowaniem funkcjonowania tej instytucji kwotą od 15 do 17 tysięcy fl.   

Propozycja ta nie znalazła zrozumienia, wśród zarządzających, a nawet została potraktowana „obrazoburczo” jako zamach na niemiecką świątynie sztuki, z której ktoś chce zrobić jaskinie rozpusty. W tych okolicznościach jak łatwo się domyślić bracia Wolf nie mogli liczyć na dalszą współpracę. Patrząc przez ten pryzmat uznano, iż ktoś inny lepiej poprowadzi bielską scenę.Głównym sponsorem mojej książki jest firma Bielmar, a promocja jej przewidziana jest na 24 wrzesień 2015 o godzinie 17 w Książnicy Beskidzkiej. Już teraz zapraszam !!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz