środa, 9 września 2015

Stadt Theater in Bielitz cz. 19.


   5 października na scenie zagrano komedie Aleksander Dumasa (syna) pt. Denise napisanej w 1885 tłumaczonej na polski „Półświatek”.  Dumas, jako nieślubny syn swojego sławnego ojca, noszącego to samo imię i nazwisko,  głosił bunt przeciw tradycyjnej moralności i burżuazyjnego purytanizmu. 

    7 października Bielski teatr zaproponował swoim widzą „Zemstę nietoperza”.  „Die Fledermaus“ to operetkę Johanna Straussa syna, której premiera odbyła się 5 kwietnia 1874 w Theater an der Wien w Wiedniu.

Autorami libretta według Henriego Meilhaca i Ludovica Halévyego są Karl Haffner i Richard Genée. Bohaterem operetki jest Gabriel von Eisenstein wiedeński finansista, który ma trafić do więzienia. W przeddzień pójścia do aresztu udaje się na bal, który jest sprytną zemstom znajomych bankiera. Służba wciela się na nim w arystokracje, a nieszczęsny bankier obnaża wszystkie swoje słabości. Komedia pomyłek podobał się bardzo.

    Po tych kilku optymistycznych przedstawieniach, przyszedł czas i na operę tragiczną pt. „Łucja z Lamermooru”.  19 października zagrano ją po raz pierwszy w teatrze miejskim.  Opera w trzech aktach z muzyką Gaetana Donizettiego i librettem Salvatora Cammarano.

 Bohaterami tej sztuki są Łucja i Edgar, szkoccy kochankowie, którzy podobnie jak Romeo i Julia pomimo waśni między ich rodami, zaręczają się. Jednak rodzina Łucji podstępnie doprowadza do jej ślubu z lordem Arturem Bucklawem. Zdradzony młodzieniec nieświadomy intrygi odrzuca Lucje, a ta zrozpaczona wpada w obłęd, zabija męża i umiera. Kiedy Edgar dowiaduje się o prawdy również odbiera sobie życie.


    Pamiętano również o tym, by przypodobać się mieszkańcom wyznania protestanckiego, który stanowili śmietankę miejską. 14 listopada wystawiono operę pt. „Hugenoci”, której twórcą był Giacomo Meyerbeer.   Jest to opera w pięciu aktach do której libretto napisał Eugène Scribe i Émile Deschamps .

   Premiera odbyła się w Paryżu w dniu 29 lutego 1836. Giacomo był niemieckim kompozytorem i dyrygentem. Był jednym z najbardziej utytułowanych kompozytorów operowych w 19 wieku.  Idąc za ciosem 8 grudnia zaprezentowano sztukę pt. Maria Stuart. 


18 listopad bielskiej publiczności zaoferowano burleskę pt. „Böhm w Ameryce”. Muzykę do niej napisał Max Ritter von Weinzierl i Ludwig Gothov, a libretto austriacki dramaturg i dziennikarz Bruno Zappert.

    Natomiast w grudzień rozpoczęto od komedii w pięciu aktach pt. „Szklanka wody” napisanej przez francuskiego pisarza Eugène Scribe.  Premiera odbyła się 17 listopada 1840 roku Paryżu. Jest to sztuka o XVIII wiecznej walce o sukcesje na tronie hiszpańskim.Głównym sponsorem mojej książki jest firma Bielmar, a promocja jej przewidziana jest na 24 wrzesień 2015 o godzinie 17 w Książnicy Beskidzkiej. Już teraz zapraszam !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz