piątek, 4 września 2015

Stadt Theater in Bielitz cz. 18.


     Cały czas scena teatru miejskiego byłą otwarta dla różnych stowarzyszeń, które w tym okazałym gmachu organizowały swoje uroczystości. Często połączone z amatorskimi występami teatralnymi.
Osobnym stałym elementem bielskiej sceny był występy tutaj Orkiestry Miejskiej, która co jakiś czas dawała specjalne koncerty. Tak było i we wrześniu 1892 roku, kiedy przed rozpoczęciem sezonu „Stadtcapella” pod kierownictwem B. Hausmanna wykonała II symfonia D-dur Ludwiga van Beethovena.

Premiera jej miała miejsce 5 kwietnia 1803 r. w Wiedniu. Warto wiedzieć, ze należy do wczesnego okresu twórczości Beethovena i chociaż utwór jest pełen radości to zawiera także liczne momenty dramatyczne, które pewnie związane były z postępującą głuchotą u autora.

    Jesienią 1892 dużą popularnością cieszyła się trzy aktowa operetka pt. „Die Uhlanen”.    Ułani mieli swoja premierę rok wcześniej w Wiedniu, a jej kompozytorem był Karol Weinberger, do którego libretto napisał Hugo Wittmann. Nie wszyscy wiedzą, że kompozytor tego utworu po studiach krótko pracował jako pracownik bankowy. Na szczęście jednak dla muzyki porzuciła liczenie pieniędzy na rzecz muzyki i zasłynął jako twórca wesołych kompozycji. Oprócz oper stworzył również ponad dwieście pieśni. Libretto do „Ułanów” napisał Hugo Wittmann, który słynął nie tylko z pisania utworów do operetek ale także jako dziennikarz „Neue Freie Presse”.


    Głównym sponsorem mojej książki jest firma Bielmar, a promocja jej przewidziana jest na 24 wrzesień 2015 w Książnicy Beskidzkiej o godzinie 17. Już teraz zapraszam !!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz