środa, 8 kwietnia 2015

Nasi Ojcowie

    „Nasi Ojcowie, ofiary zbrodni katyńskiej, których rodziny zamieszkują Podbeskidzie” to tytuł najnowszej publikacji wydanej przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Zbrodnia katyńska ma kilka wymiarów. Wplata się w wielką politykę światową jest istotnym elementem naszej narodowej historii, ale jest też cząstką osobistej tragedii wielu rodzin. Ogrom tej zbrodni, która na lata odcisnęła piętno na życiu wielu osób. Nie dane było rodzinom przez lata nie tylko poznać całej prawdy o losie swych najbliższych, ale nawet nie wolno było im czcić ich pamięci. Stowarzyszenie Rodzina Katyńska w Bielsku-Białej wbrew wszystkiemu pielęgnowało pamięć o swoich najbliższych.
    W tym roku mija 75. rocznica mordu katyńskiego oraz 25. rocznica oficjalnego przyznania się najwyższych władz b. ZSRR do popełnienia tej zbrodni.
    Z okazji jubileuszu tamtej tragedii, przygotowano publikację, która przypomina  tragiczne chwile sprzed lat. Książka ma charakter edukacyjny. Nie zajmuję się samym okropnym mordem, lecz pokazuję zamordowanych takimi, jakimi byli i kim byli, zanim dostali się w ręce oprawców.
Publikacja powstała dzięki Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Bielsku-Białej i zawiera 46 życiorysów osób, które zostały zamordowane wiosną 1940 roku.
Biogramy zostały opracowane przez zespół redakcyjny w składzie: Marzenna Burczak, Anna Farny, Zofia Lamers, Jerzy Pisowicz.
    Książka zawiera również referat Michał Pudło na temat losów policjantów z Bielska również wtedy zamordowanych. Na końcu publikacji zamieszczono spis osób, które zostały wymienione na tablicach pomnika katyńskiego na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.
   Promocja nowego wydawnictwa odbędzie się 13 kwietnie br. w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej o godzinie 16.
Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz