wtorek, 14 kwietnia 2015

Nasi Ojcowie - promocja

   
   13 kwietnie br. w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbyła się promocja najnowszej publikacji wydanej przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej pt.  „Nasi Ojcowie ofiary zbrodni katyńskiej, których rodziny zamieszkują Podbeskidzie”. 

Publikacja ukazała się w ramach obchodu 75. rocznicy mordu katyńskiego oraz 25. rocznicy oficjalnego przyznania się najwyższych władz b. ZSRR do popełnienia tej zbrodni.
Promocji towarzyszyła wystawa, którą symbolicznie otworzył Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.W wernisażu licznie udział wzięli potomkowie zamordowanych oraz posłowie i radni z Bielska-Białej.

Książka / leksykon ma charakter edukacyjny. Nie zajmuję się samym okropnym mordem, lecz pokazuję zamordowanych takimi, jakimi byli i kim byli, zanim dostali się w ręce oprawców.

Powstała ona dzięki Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Bielsku-Białej i zawiera 46 życiorysów osób, które zostały zamordowane wiosną 1940 roku.

Biogramy zostały opracowane przez zespół redakcyjny w składzie: Marzenna Burczak, Anna Farny, Zofia Lamers, Jerzy Pisowicz.

Podczas promocji, krótki wykład tematyczny wygłosił Michał Pudło, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Oddziału w Bielsku-Białej.  Przybliżył on mało znane dzieje policji w Bielsku, a jego wystąpienie miała również wymiar symboliczny, gdyż Pudło jest oficerem Policji i prawnukiem przedwojennego policjanta – Franciszka Szymkowiaka, więźnia Ostaszkowa, zamordowanego w Twerze i pogrzebanego w Miednoje.


O książce opowiadał Jerzy Pisowicz, wiceprzewodniczący Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Bielsku-Białej. Na końcu publikacji zamieszczono spis osób, które zostały wymienione na tablicach pomnika katyńskiego na cmentarzu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz