piątek, 30 stycznia 2015

Hałcnowski alfabet Kominiaka

    Hałcnów do tej pory nie miał szczęścia do szerszego opracowania swych dziejów. Nawet materiał ikonograficzny wykorzystywany w innych publikacjach przedstawiał się bardzo skromnie.
W poszukiwaniu wszelkich materiałów dotyczących dziejów tej wsi, włączonej do Bielska-Białej w 1977 r., natrafiono na materiały nie tylko związane z odległa przeszłością. Dlatego w pewnym momencie pojawił się projekt aby wszystkie te materiały połączyć. Tak w dużym skrócie rozpoczęła się praca Wojciecha Kominiaka nad leksykonem tej miejscowości pt. „Hałcnów od A do Z. Szkice z historii i współczesności”.
    Co ciekawe zdecydowano się na formę, która jeszcze nie została zastosowana w tego typu wydawnictwach w naszym regionie. Mowa o leksykonie, w którym do każdej litery alfabetu przypisano odpowiednie hasło. Niekiedy pod jedną literą umieszczono kilka haseł, a w kilku przypadkach celowo zmodyfikowano hasło tak, by zostało podpasowane pod literę, dla której brakowało tematu.
- Dzięki takiemu układowi książki pojawiły się informacje, które normalnie nie widnieją w typowej monografii, takie jak np. wycinki prasowe z dawnych lat, wyselekcjonowane w taki sposób, by tworzyły pitawal. Bezpośrednio nie wnoszą one nic do samych dziejów miejscowości, jednak oddają klimat tamtych lat i przynoszą refleksję, że społeczeństwo sto lat temu miało takie same problemy jak my obecnie- mówił Wojciech Kominiak. - Książka nie jest typową monografią. Na tę trzeba będzie pewnie jeszcze trochę poczekać ale może stać się ona ważnym przyczynkiem do jej powstania. Być może rozbudzi zainteresowania i spowoduje, że zostaną zapełnione białe plamy z dziejów Hałcnowa- dodaje Kominiak.
    W zasadzie każde hasło w tym leksykonie może doczekać się osobnego większego rozdziału, a nawet samodzielnego wydawnictwa.


    Zazwyczaj wszyscy autorzy bezpiecznie kończą opisywanie rysu historycznego na 1945 r. W tym przypadku postanowiono nakreślić szkic najważniejszych wydarzeń do czasów nam współczesnych.
Książkę wzbogacają liczne fotografie, ryciny, mapy i wszystko, co ma związek z Hałcnowem.
Czytelnik przeczyta w nim o przyrodzie, gospodach i karczmach, sklepach i strażakach, kościele i słynącej z łask figurze Matki Bożej Bolesnej. Obok natrafi na informacje o szkołach, dworach, orkiestrach i klubach sportowych działających w Hałcnowie. Ogółem 58 haseł. - Książka nie ukazałaby się, gdyby nie pomoc wielu osób. Historyków i pasjonatów, którzy opracowali specjalnie kilka haseł, lub dostarczyli do nich swoje materiały ( m.in. etnograf Elżbieta Teresa Filip, Ewa Janoszek, Janusz Manterys, Piotr Dyczek, Jacek Kachel, Anna Balcerzak, Ewa Brzask-Makieła, Renata Gąsiorek) grafików Przemysława Bizonia i Łukasza Hyżego, którzy zaprojektowali układ graficzny i dokonali składu książki- informował autor książki.
    Hałcnów jako jedyna dzielnica Bielska-Białej ma swój leksykon i już na starcie stał się on tzw. Białym Krukiem, gdyż pierwsze sygnalne wydanie zostało wydrukowane tylko w 50 egzemplarzach przez autora własnym sumptem. Aby był on dostępny nie tylko dla koneserów, ale również dla zwykłych czytelników autor przekazał egzemplarz do Książnicy Beskidzkiej i bibliotek w Hałcnowie: filii Książnicy Beskidzkiej znajdującej się w Domu Kultury oraz szkolnych bibliotek- Gimnazjum nr 6 i SP nr 28. Miejmy nadzieję, że ten obszerny i niezwykle ciekawy leksykon już niedługo znajdzie wydawcę, aby wszyscy zainteresowani dziejami tej dzielnicy Bielska-Białej mogli ją poznać.

Wojciech Kominiak- członek BBTH,miłośnik historii Bielska-Białej. Współautor z Piotrem Kenigiem albumu „Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej”; z Ewą Janoszek „ Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach II Rzeczypospolitej”; autor „Historii kościoła  p.w. Trójcy Przenaświętszej w Bielsku-Białej” wydanej w pracy zbiorowej tej parafii. Wspólnie z Wojciechem Dudkiem zrealizował film dokumentalny p.t. „Kilka dni, parę chwil, trochę ujęć... czyli opowieść o Bielsku-Białej w latach sześćdziesiątych XX w.”3 komentarze:

 1. Gdzie można kupić książkę ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba tylko u Autora. Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 3. An intriguing discussion is definitely worth comment.
  I do believe that you need to publish more about this
  topic, it may not be a taboo matter but typically people do not discuss these subjects.
  To the next! Kind regards!!

  OdpowiedzUsuń