wtorek, 4 listopada 2014

W GRANICACH ODRODZONEJ RZECZYPOSPOLITEJ

GRA ULICZNA „W GRANICACH ODRODZONEJ RZECZYPOSPOLITEJ – ŚLADAMI DZIEDZICTWA BIELSKA I BIAŁEJ OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO”

11 listopada zapraszamy!!!

    Gra jest trzecią odsłoną zabawy edukacyjnej mającej na celu przybliżenie historii Bielska  i Białej. Tym razem jej tematem będzie dziedzictwo II Rzeczypospolitej w architekturze i urbanistyce obu miast. Akcja gry umieszczona będzie w okresie międzywojennym (1918-1939). W tym czasie Bielsko i Biała, w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej, przeżywają okres intensywnego rozwoju. Powstaje tu wiele nowych, monumentalnych obiektów architektonicznych, a także nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych. Jednocześnie w obu miastach zaostrza się polsko-niemiecki konflikt narodowościowy. Wynika on z jednej strony z realizacji polityki repolonizacji prowadzonej przez ówczesne władze województwa śląskiego, z drugiej utożsamienia się znacznej części społeczności niemieckiej z ideologią nazistowską.

    Scenariusz gry zakłada zapoznanie uczestników z osiągnięciami polskiej administracji na terenie Bielska i Białej w okresie II Rzeczypospolitej. Na zaproszenie burmistrza Bielska, Wiktora Przybyły, kilkunastu dziennikarzy i reporterów europejskich gazet (zespoły uczestników gry) przygotowuje relację, a zarazem ocenę funkcjonowania społeczności wielonarodowej i wielowyznaniowej w okresie administrowania życiem Bielska i Białej przez przedstawicieli państwa polskiego. Ważną przesłanką dla sporządzenia relacji będą wizyty zagranicznych korespondentów w wybranych obiektach architektonicznych, stanowiących wizytówkę osiągnięć Bielska i Białej w okresie międzywojennym. Nieodzowną pomocą  będzie mapa Bielska i Białej z nawami ulic z tego czasu. Zadaniem grup reporterskich będzie dotarcie do wskazanych obiektów, ich poprawna identyfikacja oraz zebranie o nich podstawowych informacji. Nie będzie to jednak łatwe! W trakcie realizacji zadań uczestników gry spotka wiele niespodzianek i trudności. Pokonanie ich wymagać będzie zarówno sprytu, jak i sprawności fizycznej. Aby zdobyć konieczne informacje trzeba będzie się nieźle natrudzić. Wymagać to będzie dotarcia do odpowiednich dokumentów, zwiedzenia specjalnie przygotowanej wystawy, a także uzyskania ich w mniej typowy sposób- np. gasząc pożar, czy też odwiedzając miejscową gospodę…..

    Punktem kulminacyjnym, swoistą wyprawą w czasie będzie uroczystość nadania imienia Józefa Piłsudskiego Gimnazjum Polskiemu (obecnie L.O. im. M. Kopernika). Tutaj też nastąpi finał gry – sporządzenie własnej relacji dotyczącej rozwoju Bielska i Białej w okresie międzywojennym. Niewątpliwie przydadzą się tutaj zdolności plastyczne i artystyczne. Miejscem pracy nad realizacją tego zadania będzie jeden z najpiękniejszy gmachów szkolnych II Rzeczypospolitej. Będzie to jednocześnie okazja do zapoznania z tym niezwykłym obiektem i jego twórcami, a także szczególną rolą, jaką Gimnazjum Polskie odegrało w życiu przedwojennego Bielska. To jednak nie jedyna nagroda! Dla najlepszych zespołów przygotowaliśmy atrakcyjne upominki i pamiątki!
    Tej wyprawy w dzieje Bielska i Białej nie moglibyśmy zrealizować bez pomocy wielu organizacji i podmiotów działających na terenie naszego miasta. Są to: I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego, Militarny Instytut Historyczny, Związek Strzelecki „Strzelec”, Komenda Miejska Straży Pożarnej oraz restauracja „Wieniawa” przy ul. Barlickiego 19. Organizatorzy gry składają serdeczne podziękowania kierownictwu i pracownikom tych placówek i organizacji.
   Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji i udziału w imprezie znajdziecie Państwo w regulaminie gry, zamieszczonym na stronie www.bbth.beskidia.pl

Do zobaczenia 11 listopada

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz