czwartek, 22 listopada 2018

Zapomniana tablica w Hałcnowie   Z okazji jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę dr Ewa Janoszek i Wojciech Kominiak członkowie Bielsk-Bialskiego Towarzystwa Historycznego, przygotowali bardzo ciekawą broszurę na temat Hałcnowa. Badacze opisali los nieistniejącej i dziś już zupełnie zapomnianej  tablicy honorującej mieszkańców Hałcnowa poległych w walkach o niepodległość w latach 1914-1920. Książeczka wspomina jak 80 lat temu mieszkańcy tej miejscowości uroczyście ją poświęcili; zawiera również spis osób umieszczonych na tejże tablicy oraz jej losy po II wojnie światowej. Do tekstu dołączono kilka archiwalnych fotografii z uroczystości poświęcenia tablicy w 1938 r.
-Kilka lat temu, przy okazji zbierania materiałów do książki o Hałcnowie poznałem Krzysztofa Kocura, który jest w posiadaniu oryginalnej ulotki z listą nazwisk hałcnowian podległych w czasie I wojny światowej oraz wojny z bolszewikami - informuje Wojciech Kominiak.  -By nie zatarła się pamięć o poległych mieszkańcach dawnej wsi, a teraz dzielnicy, własnym nakładem w ilości 1000 egzemplarzy postanowiliśmy wydać pamiątkową broszurę, tym bardziej, że polegli mieszkańcy brali udział w walce o niepodległość naszego kraju, co wpisywało się w obchody rocznicy stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zależało nam by broszura dotarła do jak największej liczby mieszkańców dzielnicy. Być może, przywrócenie w świadomości mieszkańców faktu, że kiedyś ich przodkowie upamiętnili swoich członków rodzin i sąsiadów walczących o niepodległość spowoduje, iż wznowione zostaną działania o odtworzenie i przywrócenie tej tablicy na północną ścianę hałcnowskiego kościoła - dodaje Wojciech Kominiak. 
  Publikacje wsparł mieszkaniec Hałcnowa Robert Sroka. Można ją było otrzymać za darmo w różnych miejscach w Hałcnowie.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza