środa, 22 listopada 2017

21 PAL na ćwiczeniach wiosna 1939 cz. 2


Oto kolejne zdjęcia przedstawiają ćwiczenia 21 PAL z Bielska, które odbyły się gdzieś na Żywiecczyźnie. Prawdopodobnie okolice Węgierskiej Górki. Pierwsze wczesną wiosną, a drugie początkiem lata. Dziękuję za wszystkie informacje i tropy i oczywiscie proszę o następne. Czy ktoś z Państwa może  rozpoznać przedstawione osoby?
Zanim jednak przedstawie następne zdjecia bardzo ciekawy głos w dyskusji Pana Pawła Kukli. Oto fragment:Zdjęcie numer 5 na 99% nie pochodzi z naszego regionu.
Przedstawia ono prototyp polskiego czołgu 10TP (?). Jeśli to ten czołg, to pochodzi ono z kwietnia lub maja 1939, jednak z północno-wschodniej Polski.
W tym czasie czołg ten odbywał tzw. "rajd", czyli próby drogowo-polowe na trasie Warszawa-Białystok-Grodno-Wielka Brostowica-Waliły-Białystok-Warszawa. Po tej trasie został on rozmontowany.
Była to ciekawa konstrukcja, jednakowoż, nie została ona powielona a tym bardziej wcielona do służby czynnej. Jej historia jest dość dobrze znana i nieźle udokumentowana.
Z tego, co wiem, to zdjęcie jest nieznane. Ja przynajmniej nie spotkałem się z nim w opracowaniach polskiej pancerki przedwojennej. Prosi się o szersze rozpowszechnienie wśród fachowców.1 komentarz:

  1. To jest ruski czołg BT patrz: front wieży, lampy, koła (rozstaw, kształt). TP10 wyglądał inaczej są zdjęcia tego prototypu można porównać.

    OdpowiedzUsuń