czwartek, 24 listopada 2016

Piłka nożna ponad wszystko! cz. 30.Co stolica, to stolica,
czyli wice mistrz też cieszy.

   Tradycyjnie „Deutschen Sportverein Troppau” i „Bielitz-Bialaer Sportverein“ robili spustoszenie na boiskach przeciwników. Teraz przyszło lokalnym gigantom zmierzyć się po raz kolejny, tym razem stawką w dwumeczu było mistrzostwo ligi morawsko-śląskiej. Pierwsze spotkanie odbyło się 15 października w Opawie. Mecz pomimo nerwowości obu stron, rozpoczął się dobrze dla „czarno-niebieskich”, szybko strzelili dwa gole, a później i trzeciego, ale niestety...do swojej bramki.  Opawianie, tym razem już samodzielnie strzelili gola wyrównawczego. Po przerwie to gospodarze przejęli inicjatywę i zdobywali bramki, a bielszczanie gonili wynik. Jednak w tej gonitwie zabrakło czasu i mecz zakończył się wynikiem 5:4.


   Rewanż 27 października w Bielsku poprzedził pierwszy opad śniegu. Boisko „na górce” wyglądało bajecznie, a licznie zgromadzona publiczność swoim gromkim dopingiem stworzyła atmosferę wielkiego sportowego widowiska. Piłkarze dwoili się i troili, aby zapewnić odpowiednie emocje. Piękne akcje i wspaniałe gole przeplatały się z ostrymi spięciami i groźnymi faulami. Sędzia miał dużo pracy. Po wyrównanym meczu z elementami sztuk walk BBSV zwyciężyło 3:2. Co oznaczało, że w bilansie był remis ( 7:7) i potrzeba kolejnego spotkania aby wyłonić mistrz. Po raz kolejny dziennikarze podkreślali niesamowitą aurę jaką tworzą tutaj lokalni kibice. Na mecz pofatygowali się dziennikarze z: „Silesi”,  „Illustriertes (Österreichisches) Sportblatt“, „Prager Tagblatt“, „Teplitz-Schönauer Anzeiger“.

Przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka, tak też musiało się stać i tym razem. 3 listopada 1912 roku na boisku w Opawie, doszło do decydującej rozgrywki. Obie drużyny były bardzo zmobilizowane i poświęcały wszystkie siły, aby przechylić szalę na swoją stronę. Piłkarze z „DSB” szybko odskoczyli, strzelając celnie aż dwa razy do bramki gości. „BBSV” opanowało nerwowość w swoich szeregach i równie celnie, także odpowiedziało dwukrotnie. Remis 2:2 trwał do końca regulaminowego czasu gry. Z tego powodu, aby dokonać rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Trwała ona dwa razy po 10 minut, jednak dla meczu kluczowa była 107. minuta meczu kiedy to opawianie zdobyli gola na wagę mistrzostwa. „Deutschen Sportverein Troppau” odebrało laury i mistrzowski tytuł.„Bielitz-Bialaer Sportverein“ musiał zadowolić się wicemistrzostwem.
Tabela wyników przedstawiała się następująco:

                                                 punkty,  bramki strzelone,  stracone
„D. S. V. Troppau”                     10                  37                    15
„B. B. S. V., Bielitz“ ....                4                  25                    11
 „F. C. Silesia, Troppau” . .           4                    5                    15 
„F. C. Rekord, Troppau“ . .           2                    6                      5
„F. C. D. Sportbrüder, Troppau“   0                    6                     18
„D. S. V. Witkowitz”                     0 ....               1                     16

Trzeba pamiętać, że w tym ujęciu są tylko mecze ligowe, nie ma towarzyskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz