piątek, 24 czerwca 2016

Piłka nożna ponad wszystko! cz. 2.


                                                       Piłka w ruch wprawiona,
                                                         czyli pierwsze mecze.

„Bielitzer Fussball Club” przyjął barwy czarno-niebieskie, a miejscem roz­grywania meczy był ogólnodostępny tzw. plac dla młodzieży, znajdujący się koło ówczesnej Strzelnicy. Dzisiaj na tym miejscu w rejonie ulicy Piastowskiej pomiędzy Bielskim Centrum Kultury a Liceum im. M. Kopernika znajduje się kompleks sportowy. Na początku swego istnienia, szlifując umiejętności, klub ten rozgrywał mecze z lokalnymi drużynami. 

 W samym 1908 roku rozegrano 10 spotkań (z czego aż 9 odbyło się w Bielsku), osiągając następujące rezultaty: Diana Katowice 3-3 (31 maja), 0-6 (w Katowicach, 7 czerwca) i 2-0 (1 listopada), DFK Mahrisch Ostrau 4-3 (21 czerwca, polska nazwa miasta to Morawska Ostrawa) i 3-0 (27 września), SC Borussia Myslovitz 1-4 (28 czerwca, rywale z dzisiejszych Mysłowic), FC Katowice 7-4 (20 września), FC Germania 2-1 (4 października), Schwarze Elf Troppau 14-0 (11 października) oraz FC Preussen 4-0 (18 października). 

Prasa lokalna w tym okresie po macoszemu traktuje miłośników futbolu. Można odnieść wrażenie, że zapowiedzi meczów czy też relacje z nich pojawiają się tylko wtedy, gdy nic innego się nie dzieje. Przykładem tego może być lakoniczna relacja z wygranej aż 14:0 „czarno-niebieskich” z „Schwarze Elf Troppau”.

 Czy też zapowiedź meczów z „SC Borussia Myslovitz”  i „Diana Katowice”.  Graczami wyróżniającymi się w tym czasie byli: Chałupka, Bathel, Steinböck, Georgiades i Heger.  

Jeden klub, dwa miasta,
czyli silny impuls do dalszego rozwoju.


    Rok 1909 był rokiem przełomowym dla klubu. Nie tylko udało się skompletować dobry zespół, ale coraz liczniejsza grupa widzów pojawiających się na meczach sprawiła, że nową dyscypliną zaczęli się interesować dziennikarze, a w ślad za nimi darczyńcy. Dodatkowo walne zgromadzenie klubu, które odbyło się 25 lutego 1909 roku, dokonało bardzo istotnej zmiany. Podjęto uchwałę o zmianie nazwy na „Bielitz-Bialaer Fussball Klub”. Ta stosunkowo niewielka zmiana, dla wielu symboliczna, była tak naprawdę krokiem milowym w rozwoju klubu. Od tego momentu był on reprezentacją społeczności dwóch miast i zaczynał pretendować do reprezentowania całego regionu. O tym, że była to dobra decyzja, świadczy imponujący rozwój klubu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz