środa, 7 października 2015

Stadt Theater in Bielitz nr 24

Pierwszy wielki jubileusz,
czyli 100 sztuk już dla was zagrali

    Kilka dni później ta sama gazeta zamieściła duży artykuł z okazji wystawienia w Teatrze Miejskim w Bielsku setnej sztuki. Przypomniano najważniejsze tytuły oraz chwalono się nazwiskami gwiazd – a występowały tu sławy:

Auguste Wilbrandt-Baudius (królowa w „Szklance wody”, Józef Lewinsky („Zbójcy”), Muley Hassan („Fiesco”). Podsumowując pierwszy okres działalności teatru w Bielsku, gazeta podkreśliła starania i zasługi nowego dyrektora Arlta, zupełnie zapominając o dokonaniach braci Wolf1.

   Na otwarcie kolejnej setki przedstawień zaproszono Agathe Barsescu, rumuńską aktorkę teatralną i artystkę operową, która była gwiazdą Raimund Theater w Wiedniu. Scena ta została założona w 1893 r. jako podmiejski teatr dla widzów szukających przede wszystkim rozrywki w niewyszukanym guście. Bielskiej publiczności przedstawiono jednak zespół Raimund Theater jako „luksus z Wiednia”...
   Aktorzy z Wiednia 17 i 18 stycznia 1895 r. dali dwa razy spektakl pt. „Des meeres und der liebes wellen” (Morze i fale miłości). Franz Grillparzer ukazał w niej zakazaną miłość zwykłego człowieka do kapłanki poświęconej bogom. Wystawieniu tej sztuki „Silesia” poświęciła bardzo obszerny artykuł.
   25 stycznia odbył się kolejny benefis – tym razem tenora Conrata, który wystąpił w operze pt. „Stumme von portici” (Niemy z Portici). Jest to wielka opera historyczna w pięciu aktach Daniela Aubera z librettem Eugène’a Scribe’a i Germain Delavigne’a. Fabuła nawiązuje do buntu Neapolitan pod przewodnictwem Tommaso Masaniello przeciwko okupacji hiszpańskiej w XVII wieku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz