środa, 14 maja 2014

Zwiedzamy Kościół w Łodygowicach cz. 18    Chór muzyczny utrzymany  w stylu barokowym, wsparty na kolumnach. Organy firmy Rieger pochodzą z 1890 roku. Zostały zakupione za ks. dziekana Jana Miodońskiego.

    Zaraz na początku I wojny światowej elementy wykonane z cynku zostały z nich zabrane, na nowo zestrojone zostały w 1917 roku. W 1928 roku przeglądu dokonała firma Rieger. 23 listopada 1970 roku organy zostały zremontowane, głosy wyczyszczone i wystrojone. Dokonano również rozjaśnienia  brzmienia organów poprzez dostawienie dwóch głosów rurflet 4’ i róg nocny 2’.


    Na chórze znajduje się również fisharmonia firmy Hórugel. Wytwórnia M.Hórugel powstała w Lipsku w roku 1893 (1892 r.) jako wytwórnia fisharmonii i fortepianów. Wytwórnia produkowała szeroką gamę fisharmonii typu ssącego, w tym fishar­monie wyposażone w trzy manuały i pedał oraz fisharmonie artystyczne. Oprócz fisharmonii i fortepianów wytwarzała także hybrydy tych instrumentów.
    Do dzisiaj instrument tej firmy znajduje się w kościele p.w. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach, pochodzi on z roku 1912. Skrzynia charakteryzuje się powściągliwą dekoracją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz