piątek, 21 kwietnia 2023

Na arenach piłkarskich w kwietniu 1913 roku

Dobra gra i wysokie wygrane to znaki rozpoznawcze drużyny futbolowej z Bielska! Szkoda, że to tylko wspomnienia z kwietnia 1913 roku.

Nasi piłkarze nie byli wtedy specjalnie gościnni - najpierw wygrali z Katowicami, a potem sprawili łomot piłkarzom z Opawy.

Pierwszy mecz Bielitz-Bialaer Sportverein rozegrał z SC Diana z Katowic. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem piłkarzy z Bielska 5:2 (3:1). Co ciekawe w komentarzu pomeczowym podkreślano, że tym razem gra BBSV była słabsza! Piłkarze z Bielska kontrolowali mecz i często zwalniali tempo gry.

Tymczasem goście grali nieopłacalną, szeroko skrzydłową grę, która nigdy nie prowadziła do sukcesu. Na szczęście przeprowadzili kilka ładnych kontrataków, które zaowocowały dla nich pierwszym golem w 35. minucie. Jednak Bielsko jest dużo lepsze w pierwszej połowie i obejmuje prowadzenie w 15. minucie, a  po chwili strzałem z 25 metrów z prawego podwyższyło wynik na 2:0. Trzeciego gola BBSV zdobywa z rzutu rożnego. Po przerwie tempo meczu zwalnia. Goście wprawdzie z rzutu karnego kierują piłkę do bramki, jednak w odpowiedzi na to Bielsko strzela jeszcze dwie bramki.

Kolejny mecz bielsko-bialski klub sportowy rozegrał przeciwko D.F.V. Silesia Troppau. Bielsko cały czas było zdecydowanie lepsze i ustalało warunki gry. Pierwsza połowa to znakomita gra gospodarzy, którzy w regularnych odstępach czasu zdobywają pięć bramek. Goście zdobywają jedną bramkę w 30. minucie. Po przerwie Bielsko dołożyło kolejne bramki i ustaliło korzystny dla siebie wynik. Do przebudzenia gości z Opawy doszło w końcówce, jednak nie wykorzystywali swoich szans i przegrali 9:4 (5:1).