poniedziałek, 30 października 2017

Młyn parowy w Łodygowicach - na starej fotografii
   Historia budynku, gdzie obecnie znajduje się Zespół Szkół Specjalnych i Fundacja Pomocy Dzieciom „Per Corda”, nie jest do końca znana, aby ukazać w pełni jego dzieje wymaga jeszcze badań. Z informacji, które posiadam wynika, że powstał on na początku XX wieku jako dom rodziny Körbel.

 Jak wynika z dokumentów prowadzili oni dużą rodziną firmę pod nazwą „Młyn Parowy Bracia Körbel”. Imponująco wygląda on szczególnie na wizytówce firmy. Młyn był dużym przedsiębiorstwem, które posiadało specjalny magazyn tuż obok torów, aby ułatwić transport zboża i przemielonej mąki.

  Najprawdopodobniej 15 kwietnia 1910 roku umiera Heinrich Körbel jeden z udziałowców. Wdowa po nim nie była zainteresowana prowadzeniem dalej firmy i poprosiła szwagra Moritza o spłatę. W tych okolicznościach Moritz poszukał wspólników w osobach kupców Emanuel Karfiola z Białej i Leopolda Fromowitza z Zabłocia. Spółkę zarejestrował sąd gospodarczy w Wadowicach w lipcu 1910 roku.Trudno ocenić jak młyn z nowymi właścicielami funkcjonował, można jedynie pokusić się o tezę, że dom zamieszkiwała wdowa, a zakład zarządzany był w 1912 roku przez mieszkańca Buczkowic.

 W okresie międzywojennym do spółki wszedł Józef Dobija z Rybarzowic, który z czasem stał się faktycznym właścicielem. Na zdjęciu obok widać ostatniego z udziałowców z rodziny Körbel sprzed II wojny światowej.


  Podczas II wojny światowej młyn został zabrany przez Niemców, a po wojnie, to tam urzędowały przez chwile nowe władze ludowe. Jednak dla większości mieszkańców Łodygowic, w tym autora, budynek ten kojarzy się z Ośrodkiem Zdrowia i Izbą położniczą.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz