czwartek, 26 września 2024

Kalendarium Prasowe Łodygowic nr 41

 1901

Kurort sanatoryjno-wypoczynkowy w Krapina-Toplitz (dzisiejsza północna Chorwacja) chwalił się, że od początku roku odpoczywało tam 1500 kuracjuszy, a jednym z nich był major Adolf von Klobus z Łodygowic. 

Informatory wspominają, że w Łodygowicach była komora celna (myto) z tzw. pisarzem, który pobierał opłaty.

Tygodnik „Rolnik” zamieszcza frachty kolejowe (opłaty dowozowe) dla dostarczania nawozów . Chodziło o żużel Thomasa czyli Tomasyne, która była pierwszym otrzymanym sztucznie nawozem fosforowym (1886). Jest ona produktem ubocznym jaki powstaje przy wytopie stali metodą Thomasa z rud bogatych w fosfor.  Ma postać drobno zmielonego ciężkiego proszku. Jest nawozem zasadowym, działającym szczególnie dobrze na glebach wilgotnych i kwaśnych.

Jak bumerang wracała sprawa niemieckości regionu, a w tym i Łodygowic. Niemieckie stowarzyszenie szkolne zorganizowało cały cykl odczytów podczas których przekonywali o niemieckości nie tylko Łodygowic, ale i Wadowic. Kilka szpalt aby to opisać poświeciła oczywiście niemiecka „Silesia”. 


wtorek, 17 września 2024

Detal żywiecki

 Detal żywiecki wraca po wakacjach i zaprasza na wykład Jacka Kachla!



Podstawowym warunkiem szybkiego rozwoju gospodarczego danego terenu jest dobre skomunikowanie regionu z wiodącymi centrami handlu i przemysłu. Stosunkowo szybko zauważono, że geograficzne położenie Bielska czy Żywca można wykorzystać do budowy nowych szlaków komunikacyjnych. Z tego też powodu przyjrzymy się jak w rejonie zachodniej Galicji rozwijała się kolej ze szczególnym uwzględnieniem linii Bielsko-Żywiec, Żywiec-Sucha i Żywiec-Zwardoń.

Autor przedstawi też plany budowy dwóch regionalnych linii, które nigdy nie powstały Łodygowice-Szczyrk i Żywiec przez Porąbkę do Oświęcimia.

Jak zawsze przy jego prelekcjach można liczyć na garść ciekawostek, anegdot oraz porcję humoru i informacji z kroniki kryminalnej, tym razem oczywiście związane z lokalną koleją.

Wydarzenie odbędzie się 21 września o 10:30 w budynku zabłockiej stacji kolejowej (ulica Dworcowa 52) w Żywcu. Dzięki uprzejmości właścicieli spotkamy się w gościnnych murach należących obecnie do Restauracji Dworcowej. Wstęp wolny! Wejście od frontu budynku będzie otwarte już od godziny 10:00. Przed rozpoczęciem wykładu w Restauracji Dworcowej można zakupić napoje.